o1
o2
o3
336628784_964775811351837_5402321240403985537_n
336653367_1230732760867892_3374029613842670343_n
90975785_198902491552277_8726570652875620352_n
0
o1
szafirki
baner
baner1

Przedszkole nr 133
01-063 Warszawa, ul. Okopowa 7a
tel. 22 632 03 16
p133@eduwarszawa.pl
https://www.facebook.com/Przedszkole133

EKO z Twoją Wolą - projekt

   

W roku szkolnym 2023/2024
dzieci kontynuują realizację
Dzielnicowego Projektu Ekologicznego

"OD NAJMŁODSZYCH LAT
Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT"

Cele główne:
- Rozbudzanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych; dostrzeganie i poznawanie piękna otaczającej nas przyrody;
- Kształtowanie i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska w tym kształtowanie postawy ekologicznej;
- Poszerzenie oferty dydaktycznej wolskich oddziałów przedszkolnych;
- Integrowanie wolskich środowisk oświatowych.

„Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii. W tym roku celem projektu jest zrównoważony rozwój oraz wzrost świadomości ekologicznej naszych dzieci oraz poznanie zasad i dobrych praktyk stylu życia "Zero waste".

Zero waste to rodzaj filozofii, stylu życia, polegający na generowaniu jak najmniejszej liczby odpadów, co wiąże się ze zmniejszeniem szkodliwego wpływu na środowisko.

Zero waste skupia się także na wielokrotnym wykorzystywaniu rzeczy i rozsądnym gospodarowaniem zasobami, tak aby nie kupować rzeczy zbędnych, które po krótkim czasie trafią na śmietnik.

Drodzy Rodzice i dzieci - warto wdrożyć w swoim życiu choćby drobne zmiany i z czasem przyzwyczajać się do nowego, czystszego stylu życia.

"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

W dniach 15-17 września b.r. odbyła się 30 akcja „Sprzątania Świata - Polska 2023”. W tym roku odbywała się ona pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi". Nasze przedszkolaki, jak co roku, wzięły w niej udział. Zebrały dużo śmieci z okolic przedszkola.




                         "CERTYFIKAT"

Nasze najmłodsze przedszkolaki przez cały rok szkolny, z dużym zaangażowaniem, realizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody". W nagrodę otrzymały certyfikat.


"NA RANCZU"

Byliśmy na wycieczce na podwarszawskim "Ranczu u Mara". Jest to miejsce naturalne, czyli jest pył, ziemia, trawa, zwierzęta i siano. Dzieci mogły obserwować życie zgodne z naturą i przyrodą. Gospodarstwo, w którym nie ma klatek czy zamkniętych wybiegów. Żyją tam alpaki, kozy, owce, daniele, strusie, konie, króliki, gołębie, bażanty, kury, kaczki, świnki getyńskie, koty i psy, które chodzą swobodnie po podwórku. W trakcie wizyty dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na ich temat, głaskały i karmiły niektóre z nich.

"DZIEŃ ZIEMI"

Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.
Nasze przedszkolaki również obchodziły to święto. Zastanawiały się co zagraża Ziemi, co jest złe, a co dobre dla środowiska, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie, czy warto i jak należy o nią dbać.


"ZIELONY OGRÓDEK W SALI"

Marzec to miesiąc, w którym kończy się zima, a przyroda "budzi się do życia". Początek wiosny wyznaczają cykle kalendarzowe, zjawiska astronomiczne, jak również kolejne zmiany, które zachodzą w przyrodzie. Po zimowym "śnie" budzą się do życia m.in. niedźwiedzie, płazy i gady. W lasach i ogródkach można podziwiać coraz więcej wiosennych kwiatów. Dzień staje się coraz cieplejszy i dłuższy zachęcając do spędzenia czasu z bliskimi na świeżym powietrzu.

Jak co roku o tej porze prowadzimy obserwacje przyrodnicze w naszym ogrodzie. Trawa się coraz bardziej zieleni, a na drzewach rozwijają się liście i pierwsze kwiaty. Świat staje się piękny i kolorowy.

W naszych salach także robi się kolorowo i radośnie. Założyliśmy już kąciki hodowli roślin. Samodzielnie posialiśmy nasionka owsa, rzeżuchy, kwiatów, ziół i warzyw.

 

Na odpowiednią pogodę czekały krzewy porzeczek i malin oraz sadzonki warzyw i nasiona kwiatów ozdobnych oraz miododajnych. Dzieci z przyjemnością pracowały w ogrodzie.

A w naszej szklarni rosną ogórki, trzy rodzaje pomidorów, kabaczki, dynia, fasola, sałata, papryka, pietruszka
i tymianek. Pamiętamy także o zbieraniu deszczówki, którą wykorzystujemy do podlewania naszych upraw.




"ŚWIATOWY DZIEŃ WODY"

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody, nasze przedszkolaki obejrzały film edkacy ny pt. "Woda wokół nas". Podczas zabaw badawczych poznały jej właściwości i różne stany skupienia. Eksperymentując oczyszczały wodę poprzez proces filtracji. Dzieci dowiedziały się także jak ważna jest woda w przyrodzie i jak poprzez nasze codzienne działania możemy o nią dbać.

"WULKAN"

Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy. Aktywność wulkaniczna zmienia się wraz z czasem. Obserwowana aktywność wulkanów umożliwiła wprowadzenie ich podziału na wulkany: czynne, drzemiące i wygasłe. Powstanie wulkanu może być procesem dosyć szybkim (jak na procesy geologiczne).

Dzieci z grupy Sowy wykonały eksperyment obrazujący wypływanie lawy z wulkanu. Najpierw wykonały masę solną, którą okleiły butelki i przymocowały je do podłoża, następnie pomalowały wyschniętą masę solną farbami. W trakcie przeprowadzania doświadczenia, po dodaniu do butelki sody, płynu do naczyń i octu zaszła prawdziwa reakcja chemiczna. Dzieci mogły zaobserwować, że wulkan wybucha pianą. W rzeczywistości były to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczoną (zasada).

"DESZCZ"

Kolorowy deszcz w słoiku - to eksperyment przeprowadzony przez dzieci z grupy Sowy, dzięki któremu dowiedziały się w jakiś sposób pada deszcz. Dzieci napełniły 3/4 słoika wodą, następnie wycisnęły na nią piankę do golenia i za pomocą strzykawek zakropliły niebieski barwnik. Po chwili obserwowały jak z piankowych chmurek przepełnionych barwnikiem "pada deszcz" barwiąc wodę na niebiesko.

"ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA"

Co roku 10 października obchodzimy w Polsce "Dzień Drzewa", który jest elementem edukacji ekologicznej.
W naszym przedszkolu tego dnia odbyły się zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym dla zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych w ogrodzie oglądały drzewa, dotykały ich kory, liści i gałązek. Następnie wykonały prace plastyczne nt.: "Jesienne drzewo".


Z tej okazji, po raz kolejny, wzięliśmy udział w akcji "Milion drzew dla Warszawy". Tym razem dzieci z grupy Sowy wzbogaciły nasz przedszkolny ogród o młodą sadzonkę lipy.

"WARSZTATY ŻYWIENIOWE"

"Jem owoce i warzywa! W nich największa moc się skrywa" to temat warsztatów żywieniowych, w których wzięły udział nasze przedszkolaki. Podczas zajęć dzieci rozmawiały o zdrowym żywieniu, witaminach i korzyściach płynących ze spożywania owoców i warzyw. Wspólnie wykonały plakat tematyczny i delektowały się pomidorkami, sałatą, rzodkiewkami, truskawkami, malinkami i borówkami.

"NASZE RECYKLINGOWE KWIETNIKI"

Wykorzystując słoneczną pogodę, wszystkie grupy przystąpiły do sadzenia różnorodnych kwiatów do powstałych z recyklingu unikatowych kwietników. Bardzo przydały się zużyte opony, stara taczka, miski, garnki, wiaderka, plastikowe butelki i drewniane skrzynki, które dostały drugie życie. Powstały kolorowe kompozycje, które upiększyły nasz ogród.




"DZIEŃ ZIEMI - NIE MARNUJEMY, NAPRAWIAMY!"

W ramach przyłączenia się do akcji "Zero waste - mniej śmieci, mniej marnowania" wszystkie grupy w naszym przedszkolu dokonały drobnych napraw zabawek. Były klejone pudełka od puzzli, układanek i gier oraz porwane książeczki. Lalkom zreperowano urwane rączki i nóżki. Nawet Pan dozorca przejrzał drzwiczki od szafek i podokręcał wszystkie śrubki. smiley

Dzieci z najstarszej grupy poszerzyły w tym dniu wiedzę na temat ochrony środowiska przyrodniczego oraz kształtowały postawy proekologiczne. Próbowały odpowiedzieć na pytanie dlaczego temat ten jest tak ważny dla naszej planety. W czasie zajęć segregowały śmieci do odpowiednich śmietników, układały obrazki Ziemi od najmniejszej do największej układając w ten sposób hasło "Eko planeta". Z przyniesionych zielonych i niebieskich nakrętek po napojach ułożyły na dywanie Kulę Ziemską.

A nasza Madzia z grupy Misiów otrzymała wyróżnienie za strój przygotowany na ogólnopolski konkurs plastyczny "EKO moda - odpadkowa".

"SIEJEMY - SADZIMY"

Naszą ulubioną porą roku jest wiosna. Świat budzi się po zimowej drzemce, stopniał śnieg, ptaki wróciły już z ciepłych krajów, budują gniazda i zaczynają wesoło śpiewać, a zwierzęta wychodzą ze swoich zimowych norek. Słońce coraz mocniej przygrzewa, na dworze robi się cieplej, a dni są coraz dłuższe.

Codziennie prowadzimy obserwacje przyrodnicze w naszym ogrodzie. Trawa się coraz bardziej zieleni, a na drzewach rozwijają się liście i pierwsze kwiaty. Świat staje się piękny i kolorowy, przypomina zaczarowaną krainę.
W naszych salach także robi się kolorowo i radośnie. Założyliśmy kąciki hodowli roślin. Samodzielnie posialiśmy nasionka owsa, rzeżuchy, kwiatów i warzyw. Do naszych hodowli wykorzystaliśmy pojemniczki z recyklingu.