o1
1. żonkile
3-P0wb1b
q_am00Lz
uH7IfzBX
xrPiTKnp
szafirki
baner
skalnica
M2A7h2Ud
EBBGhnE3
YSWGxfgn
ZEgdsOYq

Przedszkole nr 133
01-063 Warszawa, ul. Okopowa 7a
tel. 22 632 03 16
p133@eduwarszawa.pl
https://www.facebook.com/Przedszkole133

EKO z Twoją Wolą - projekt

   

W roku szkolnym 2023/2024
dzieci kontynuują realizację
Dzielnicowego Projektu Ekologicznego

"OD NAJMŁODSZYCH LAT
Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT"

Cele główne:
- Rozbudzanie u dzieci zainteresowań przyrodniczych; dostrzeganie i poznawanie piękna otaczającej nas przyrody;
- Kształtowanie i podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska w tym kształtowanie postawy ekologicznej;
- Poszerzenie oferty dydaktycznej wolskich oddziałów przedszkolnych;
- Integrowanie wolskich środowisk oświatowych.

„Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii. W tym roku celem projektu jest zrównoważony rozwój oraz wzrost świadomości ekologicznej naszych dzieci oraz poznanie zasad i dobrych praktyk stylu życia "Zero waste".

Zero waste to rodzaj filozofii, stylu życia, polegający na generowaniu jak najmniejszej liczby odpadów, co wiąże się ze zmniejszeniem szkodliwego wpływu na środowisko.

Zero waste skupia się także na wielokrotnym wykorzystywaniu rzeczy i rozsądnym gospodarowaniem zasobami, tak aby nie kupować rzeczy zbędnych, które po krótkim czasie trafią na śmietnik.

Drodzy Rodzice i dzieci - warto wdrożyć w swoim życiu choćby drobne zmiany i z czasem przyzwyczajać się do nowego, czystszego stylu życia.

Bohaterką projektu  „Eko z Twoją Wolą” jest Eko-Wolinka, która odwiedza wszystkie wolskie przedszkola i poznaje razem
z dziećmi przyrodę, obserwują razem zjawiska przyrodnicze, uczą się dbać o środowisko, oszczędzać wodę i energię.

"ŚWIATOWY DZIEŃ WODY"

Woda jest niezwykłą substancją. Jako jedyna występuje na Ziemi w trzech stanach skupienia. Bez niej życie na Ziemi byłoby niemożliwe. Woda jest niezbędna do życia roślin, zwierząt i ludzi. Jest najważniejszym składnikiem organizmów, stanowi około 60–70% masy ciała człowieka. Bierze udział w regulowaniu temperatury ciała, transporcie składników odżywczych, produktów przemiany materii oraz we wszystkich reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie. Nasze przedszkolaki wspólnie odkrywały tajemnice wody wykonując doświadczenia, podczas których obserwowały m.in. jak powstaje chmura i deszcz w słoiku.

"EKO - GRA"

Grupa Tygryski wykonała grę na dzielnicowy konkurs konstrukcyjno - plastyczny Eko - gra", którego organizatorem była nasza nauczycielka, Pani Dorota Lipińska. W konkursie wzięło udział 8 wolskich przedszkoli. Wszystkie gry były bardzo pomysłowe i kreatywne, dzięki którym dzieci mogą się uczyć zasad fair play, poprawiać refleks, logiczne myślenie, sprawność manualną, rozwijać umiejętność postrzegania oraz pamięć krótko - i długotrwałą.

"POKAZ MODY EKOLOGICZNEJ"

W naszym przedszkolu odbył się Pokaz Mody Ekologicznej, którego celem było kształtowanie postaw ekologicznych, podnoszenie świadomości dzieci na temat segregacji odpadów i powtórnego ich wykorzystania,
a także rozwijanie kreatywności i aktywności twórczej. Przedszkolaki udowodniły, że moda i ekologia mogą iść
w parze. Zaprezentowały na wybiegu piękne i pomysłowe stroje z materiałów przeznaczonych do recyklingu: folii, makulatury, butelek plastikowych, nakrętek itp. Wszystkie stroje były wyjątkowe, a dzieci w rolach modeli
i modelek sprawdziły się doskonale."WYMIANA ZABAWEK"

Wiele dzieci ma pod dostatkiem zabawek, którymi się już nie bawi, ponieważ dostały nowe, wyrosły ze starych bądź im się znudziły. Rodzicom brakuje miejsca, aby zmieścić kolejne nowe zabawki, ponieważ te stare, często mało używane, zwyczajnie szkoda jest im wyrzucić. Wymiana zabawek, rozwiązuje problem ich nadmiernej ilości w domu, jest również wsparciem rodziców, których nie stać na zakup nowych zabawek oraz działaniem na rzecz ochrony środowiska.
"EKO INSTRUMENTY"

"NASZE KARMNIKI"
"EKO CHOINKA"

Nasze dzieci wykonały eko pierniczki na świąteczne drzewko Urzędu Dzielnicy Wola. Te piękne, kolorowe, cudownie pachnące pierniczki ozdobione zostały lukrem, goździkami, migdałami, żurawiną, cynamonem
i rodzynkami.


"PACZKA DLA ZWIERZACZKA"

W tym roku nasze przedszkole już po raz ósmy zorganizowało akcję "Psi uśmiech". Tym razem potrzebna była pomoc dla podopiecznych warszawskiej fundacji "Serce dla zwierząt". Zbieraliśmy karmę dla bezpańskich, chorych, cierpiących i porzuconych kociaków.


"ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA"

10 października, świętujemy w Polsce Dzień Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. Nasze przedszkolaki również poszerzały swoją wiedzę w tym temacie. Dowiedziały się, że drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi. Oczyszczają one powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. Lasy są domem dla większości zwierząt żyjących na lądzie. Znajdują tu dogodne warunki życia, pokarm i schronienie.


"NOWE NASADZENIA"

W ramach projektu "EKO z Twoją Wolą" otrzymaliśmy sadzonki Tawuły Japońskiej, które przy pomocy dzieci z grupy Tygrysków zostały dzisiaj posadzone w przedszkolnym ogrodzie.

 
 

Nasze najstarsze dzieci, z grupy Motylków, posadziły również cebulki tulipanów.

A nasze 3 latki - Sówki posadziły kulki "Wild flowers", które otrzymaliśmy w nagrodę za udział w II Debacie Wolskich Przedszkolaków. Dzięki temu w naszym ogrodzie wyrośnie łąka kwietna.

"ZDROWY STYL ŻYCIA"

Zdrowy styl życia opiera się na kilku podstawowych czynnikach: właściwa dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia. Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, jadłospis zakładający zwiększone spożycie warzyw i owoców, jakość snu oraz regularne badania profilaktyczne mogą wydłużyć funkcjonowanie organizmu, co ważne w pełnym zdrowiu. Propagowanie zdrowego stylu życia rośnie wraz ze świadomością, że zdrowie człowieka przekłada się bezpośrednio na jakość życia. Nasze przedszkolaki dobrze o tym wiedzą.


"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

W dniach 15-17 września b.r. odbyła się 30 akcja „Sprzątania Świata - Polska 2023”. W tym roku odbywała się ona pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi". Nasze przedszkolaki, jak co roku, wzięły w niej udział. Zebrały dużo śmieci z okolic przedszkola.
                         "CERTYFIKAT"

Nasze najmłodsze przedszkolaki przez cały rok szkolny, z dużym zaangażowaniem, realizowały Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody". W nagrodę otrzymały certyfikat.


"NA RANCZU"

Byliśmy na wycieczce na podwarszawskim "Ranczu u Mara". Jest to miejsce naturalne, czyli jest pył, ziemia, trawa, zwierzęta i siano. Dzieci mogły obserwować życie zgodne z naturą i przyrodą. Gospodarstwo, w którym nie ma klatek czy zamkniętych wybiegów. Żyją tam alpaki, kozy, owce, daniele, strusie, konie, króliki, gołębie, bażanty, kury, kaczki, świnki getyńskie, koty i psy, które chodzą swobodnie po podwórku. W trakcie wizyty dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na ich temat, głaskały i karmiły niektóre z nich.

"DZIEŃ ZIEMI"

Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek.
Nasze przedszkolaki również obchodziły to święto. Zastanawiały się co zagraża Ziemi, co jest złe, a co dobre dla środowiska, w jaki sposób mogą pomóc naszej planecie, czy warto i jak należy o nią dbać.