Zabawy z językiem angielskim

MATERIAŁY DO UTRWALANIA 2019/2020

JEŻYKI I MISIE

Słownictwo i zwroty:

Hello Bye-bye What's your name? - I'm … Who's this? - Kenny / Molly / Billy / Mummy / Daddy Jump like a frog. Swim like a fish. Fly like a bird.
Numbers – one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten
Food – apples, oranges, cherries, pears Animals – a cat, a dog, a fish, a tiger, a rabbit, a frog, a bird Family – mummy, daddy
Body – eyes, ears, nose, arms, legs, toes, tummy
1. Hello! Hello! It's a lovely day. Welcome to the park. Come in and play!
2. Hello, I'm Kenny, Hello, hello, hello! Hello, I'm Molly, Hello, hello, hello! Hello, I'm Billy, Hello, hello, hello!
3. Apples and oranges, Up in a tree. Some are for you And some are for me. Cherries and pears, Up in a tree. Some are for you And some are for me.
Rymowanki:
1. Arms, legs, head and tummy. Arms, legs, head and toes. Arms, legs, head and tummy. Arms, legs, head and nose.
2. Touch your eyes, touch your nose, Touch your mouth, touch your toes. Roll your arms, Stretch, Turn around.

MOTYLKI I TYGRYSKI

Słownictwo i zwroty:

Hello, Bye-bye,  What's your name? - I'm … Who's this? / What's this? / What colour is this?
Colours – green, red, blue, yellow, white, black, orange
Food – apples, oranges, cherries, pears, sandwiches, tomatoes, eggs
Animals – cat, dog, bird, fish, rabbit, frog, tiger, horse, lion, zebra, pig
Family – mummy, daddy, sister, brother
Body – eyes, ears, nose, arms, legs, toes, tummy, hands, face
Home – living room, bedroom, kitchen, bathroom
4. Bye-bye for now. See you soon. Come back again To our classroom!
5. We're a happy family. We are happy hearts, you see. We're a happy family. Welcome to our house! Mummy's in the living room. Daddy's in the bedroom. Molly's in the kitchen. Billy's in the bathroom!
6. My little house in my little street. My little house is small and sweet! My little house knock on the door. My little house is number four!
7. The bathroom is my favourite room. I splash about and have some fun! Splish! Splash! Splish! The bathroom is my favourite place. I wash my hands, I wash my face. Splish! Splash! Splish!
8. Sandwiches are yummy, Sandwiches are great! Let's put our sandwiches On a paper plate! Tomatoes are yummy, Tomatoes are great! Let's put our tomatoes On a paper plate! Eggs are yummy, Eggs are great! Let's put our eggs On a paper plate!
9. Tiger, Tiger, Eyes so bright. You can see in the day, You can see at night! Tiger, Tiger, Eyes so bright. You can see in the dark, You can see in the light!

SOWY I WIEWIÓRKI

Słownictwo i zwroty:

Hello, Bye-bye What's your name? - I'm … Who's this? / What's this? / What colour is this? Run like a dog. Jump like a frog. Swim like a fish. Fly like a bird.
Colours – green, red, blue, yellow, white, black, orange, grey, brown, pink, purple
Numbers – one, two, three, four, five, six, seven, eight, nine, ten, eleven, twelve, thirteen, fourteen, … , thirty
Food – apples, oranges, cherries, pears, sandwiches, tomatoes, eggs, picnic
Animals – cat, dog, bird, fish, tiger, rabbit, frog, tiger, horse, lion, zebra, duck, hen, cow, pig
Family – mummy, daddy, grandad, grandma, sister, brother
Body – eyes, ears, nose, arms, legs, toes, tummy, hands, face
Home – living room, bedroom, kitchen, bathroom
1. Hello! Hello! It's a lovely day. Welcome to the park. Come in and play!
3. Touch your eyes. Then clap your hands. Touch your ears. Then clap your hands. Touch your nose. Then clap your hands.
4. Bye-bye for now. See you soon. Come back again To our classroom!
9. Let's have a picnic, Yummy, yum! Let's have a picnic In the sun! Let's have a picnic, Yummy, yum! Let's have a picnic In the sun! Yes, I like sandwiches, Yummy, yum! Yes, I like sandwiches, Yummy, yum! Yes, I like sandwiches, Yummy, yum! Let's have a picnic In the sun!
10. I wake up in the morning, Tra – la – la! I wash my face And then I brush my teeth! I wake up in the morning, Tra – la – la! Ahhhhhh! Good morning!
11. Tiger, Tiger, Eyes so bright. You can see in the day, You can see at night! Tiger, Tiger, Eyes so bright. You can see in the dark, You can see in the light!
Rymowanki:
2. Touch your eyes, Touch your nose, Touch your mouth, Touch your toes. Tap your fists. Thumbs to the left, Thumbs to the right. Roll your arms, Stretch, Turn around.